Корзина
93 отзыва
+380507715551
+380507715551
+380675632629
УкраинаКировоградская областьКропивницкийм. Кіровоград пр-т Перемоги 18 оф 11
Інтернет-магазин засобів захисту рослин, посівного матеріалу та мікроелементів
Корзина

Пшенична нематода

Пшенична нематода

Шкідник відноситься до загону Тіленхіди (Шішкоіглие нематоди), сімейству угрицей (Ангвініни).

 

 

 

 

 

 

Культури

 

Пшениця, жито.

 

Поширеність

 

Повсюдно.

 

Опис шкідника

 

Тіло дорослих особин спірально вигнуте на вентральній сторону. Особи обох статей звиваються вентрально. Район губ плоский і низький, слабо відділений від тіла. Кутикула тонкокольчатим. Прокорпус стравоходу опуклий, відділений від стравохідних залоз кардіального бульбуса глибоким звуженням (сокращательной м'язом). Кардіальний бульбус розвинений добре, великий, іноді з неправильними частками, частково перекривають початок кишечника. Хвіст у обох статей конічний, кінчик хвоста загострений. Довжина тіла самки - 3 ... 5,2 мм. 

 

Стилет тонкий, короткий, довжиною від 8 до 11 мкм. Яєчник звернений, з двома і більше вигинами (петлями) і безліччю ооцитів, розташованих навколо центральної осі. Сперматеки мешковидной форми відокремлена від яйцевода сфинктером. У яйцеводе може перебувати до 10 синхронних яєць одноразово. Задня матка розвинена добре. Довжина тіла самця - 0,9 ... 2,5 мм. 

Стилет - 8 ... 11 мкм, спікули - 35 ... 40 мкм, рулек - 10 мкм. Статеві трубки з багаторядним розташуванням ооцитів і оогонієв. Гонади утворюють петлі і своєю вершиною можуть досягати підстави кардіального бульбуса (як і у самок). Спікули міцні, дугоподібні. Від кінчика спікули до вершинної частини йдуть дві вентральні складки. Головка спикул сплющена або загнута вентрально. 

 

Губернакулум (рулек) простий, вигнутий. Бурса не доходить до кінчика хвоста. Розмір здебільшого яєць - 38 х 85 мкм. Іноді зустрічаються більші яйця - 130 ... 140 х 63 мкм. Личинка инвазионная другого віку. Довжина тіла - від 0,75 до 1,2 мм. Ширина тіла - 0,02 ... 0,025 мкм. Дозрілі галли коричневі, за розміром менше зерен пшениці. Дуже легко відділяються шляхом механічного очищення. Статеві трубки з багаторядним розташуванням ооцитів і оогонієв. 

 

Гонади утворюють петлі і своєю вершиною можуть досягати підстави кардіального бульбуса (як і у самок). Спікули міцні, дугоподібні. Від кінчика спікули до вершинної частини йдуть дві вентральні складки. Головка спикул сплющена або загнута вентрально. Губернакулум (рулек) простий, вигнутий. Бурса не доходить до кінчика хвоста. Розмір здебільшого яєць - 38 х 85 мкм. Іноді зустрічаються більші яйця - 130 ... 140 х 63 мкм. Личинка инвазионная другого віку. Довжина тіла - від 0,75 до 1,2 мм. Ширина тіла - 0,02 ... 0,025 мкм. Дозрілі галли коричневі, за розміром менше зерен пшениці. 

 

Дуже легко відділяються шляхом механічного очищення. Статеві трубки з багаторядним розташуванням ооцитів і оогонієв. Гонади утворюють петлі і своєю вершиною можуть досягати підстави кардіального бульбуса (як і у самок). Спікули міцні, дугоподібні. Від кінчика спікули до вершинної частини йдуть дві вентральні складки. Головка спикул сплющена або загнута вентрально. Губернакулум (рулек) простий, вигнутий. Бурса не доходить до кінчика хвоста. Розмір здебільшого яєць - 38 х 85 мкм. Іноді зустрічаються більші яйця - 130 ... 140 х 63 мкм. Личинка инвазионная другого віку. 

 

Довжина тіла - від 0,75 до 1,2 мм. Ширина тіла - 0,02 ... 0,025 мкм. Дозрілі галли коричневі, за розміром менше зерен пшениці. Дуже легко відділяються шляхом механічного очищення. Від кінчика спікули до вершинної частини йдуть дві вентральні складки. Головка спикул сплющена або загнута вентрально. Губернакулум (рулек) простий, вигнутий. Бурса не доходить до кінчика хвоста. Розмір здебільшого яєць - 38 х 85 мкм. Іноді зустрічаються більші яйця - 130 ... 140 х 63 мкм. 

 

Личинка инвазионная другого віку. Довжина тіла - від 0,75 до 1,2 мм. Ширина тіла - 0,02 ... 0,025 мкм. Дозрілі галли коричневі, за розміром менше зерен пшениці. Дуже легко відділяються шляхом механічного очищення. Від кінчика спікули до вершинної частини йдуть дві вентральні складки. Головка спикул сплющена або загнута вентрально. Губернакулум (рулек) простий, вигнутий. Бурса не доходить до кінчика хвоста. 

 

Розмір здебільшого яєць - 38 х 85 мкм. Іноді зустрічаються більші яйця - 130 ... 140 х 63 мкм. Личинка инвазионная другого віку. Довжина тіла - від 0,75 до 1,2 мм. Ширина тіла - 0,02 ... 0,025 мкм. Дозрілі галли коричневі, за розміром менше зерен пшениці. Дуже легко відділяються шляхом механічного очищення. Ширина тіла - 0,02 ... 0,025 мкм. Дозрілі галли коричневі, за розміром менше зерен пшениці. Дуже легко відділяються шляхом механічного очищення. Ширина тіла - 0,02 ... 0,025 мкм. Дозрілі галли коричневі, за розміром менше зерен пшениці. Дуже легко відділяються шляхом механічного очищення.

 

Характер пошкоджень

 

Імаго живуть в зародках насіння. В результаті утворюються характерні для даного виду галли. Іноді спостерігається проникнення личинок в тканини аркуша, що викликає утворення галлів в них. Поразка нематодою встановлюється у молодих рослин пшениці по волнистости і кучерявості країв листя. 

 

Одночасно відбувається затримка розвитку і скручування листових пластинок. Потовщення підстави втечі не настає. Міжвузля вкорочені. Більш дорослі рослини відрізняються скрученими листям, уражені колосся відрізняються від здорових розміром (в два-три рази менше), формою і тривалістю дозрівання. 

 

При сильному зараженні колос не розвивається. У пшениці при розкритті колоскових лусок добре помітні синьо-зелені галли.

 

Біологія шкідника

 

Співвідношення статей у галлі приблизно 1: 1. Кількість дорослих особин в галлах варіює від 1 до 85. Тривалість життя дорослих особин - близько 45 діб. Дорослі стадії копуліруют і відкладають яйця в зародках насіння, всередині галлів. Кожна самка відкладає від сотень до тисяч яєць. Період відкладання - 5 ... 6 тижнів. 

 

Тривалість ембріонального розвитку залежить від температури. З яєць вилуплюються личинки першої стадії. Після линьки, у другій стадії вони впадають в анабіоз. Кількість молодих личинок в одному галлі значно і в залежності від рослини-господаря і кліматичного району поширення може варіювати від 800 до 32 400 штук. Галли середньої величини важать близько 5 мг і містять 10 ... 15 тисяч личинок. В одному колосі може розвиватися від 1 до 67 галлів. 

 

При зберіганні в сухих умовах личинки залишаються в галлах в життєздатному стані до 35 років. В середньому тривалість життя личинок - 9 ... 10 років. На тривалість життя в стані анабіозу впливають умови навколишнього середовища, зокрема вологість. Дозрілі галли падають на поверхню грунту з зерном під час збирання врожаю. Інвазійні личинки залишають набряклі під впливом вологи галли і виходять в грунт. 

 

Тут вони активно рухаються до виявлення молодих сходів пшениці і зосереджуються в точці зростання, в пазухах листових пластинок. У міру зростання злаку личинки досягають насіннєвих зачатків і проникають в зародки насіння, де і розвиваються до дорослих стадій. Імаго розвиваються, копуліруют і відкладають яйця всередині зародків.

 

Агротехнічні заходи боротьби

 

Дотримання сівозміни.

Другие статьи